EGI User Forum 2011

from Monday, 11 April 2011 (07:30) to Thursday, 14 April 2011 (18:30)
Radisson Blu Hotel Lietuva, Vilnius

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
11 Apr 2011
12 Apr 2011
13 Apr 2011
14 Apr 2011
AM
07:30
Demonstrations (until 20:00) ()
07:30 DECIDE - Live Demonstration at the EGI User Forum - David Manset (MAAT France) Valeria Ardizzone (INFN)   ()
Slides
07:30 NeuroLOG platform: federating multi-centric neuroscience resources - Dr Johan Montagnat (CNRS) Mr Franck Michel (CNRS)   ()
Slides
07:30 Tools and Applications in enviroGRIDS Project for Spatial Data Processing of Black Sea Catchment Basin - Prof. Dorian Gorgan (Technical University of Cluj-Napoca) Mr Victor Bacu (Technical University of Cluj-Napoca) Mr Teodor Stefanut (Technical University of Cluj-Napoca) Dr Pierluigi Cau (Center for Advanced Studies, Research and Development in Sardinia)   ()
07:30 WeNMR: Demonstrating a Virtual Research Community site in NMR and structural biology. - Mr Simonas Jurksa (WeNMR - SpronkNMR)   ()
Slides
09:00
Plenary -Prof. Algimantas Juozapavicius (VU) (until 10:30) (Alfa)
09:00 Opening: Rimantas Zylius, Minister of Economy of LT   (Alfa)
09:10 Opening: Prof. Juras Banys, Vice Rector of Vilnius University,   (Alfa)
09:15 Prospects for e-Infrastructures in the ICT and innovation policy context - Kostas Glinos (INSO)   (Alfa)
Slides
09:40 EMI 1, open source middleware and the road to sustainability   (Alfa)
Slides
10:05 Reflections on the first year of EGI   (Alfa)
Slides
09:00
Posters (until 17:00) ()
09:00 A GRID GATEWAY FOR THE EGI INFRASTRUCTURE - Dr FEDERICO CALZOLARI (Scuola Normale Superiore - INFN) Dr DANIELE LICARI (Scuola Normale Superiore)   ()
Poster
09:00 A system for automatic installation of libraries in gLite Grids - Mr Massimo Sponza (OATs - INAF)   ()
Slides
09:00 Bri-shur.com - A Site For Bioinformatics Computations - Dr Sergey Feranchuk (MET Ltd, Minsk, Belarus)   ()
Slides
09:00 Complex Systems Software Management - Paschalis Korosoglou (AUTH) Christos Kanellopoulos (AUTH/GRNET)   ()
Poster
09:00 DECIDE: an innovative approach to diagnosis in neurology - Maddalena Vario (GARR) Alfredo Pagano (GARR)   ()
09:00 DGAS implementation of ActiveMQ transport mechanism - Andrea Cristofori (INFN)   ()
Poster
09:00 DYNAMIC PROPERTIES OF COMPLEX SYSTEMS USING GRID COMPUTING - Nikos Mpastas (AUTH) Paschalis Korosoglou (AUTH)   ()
Poster
09:00 Enabling High Throughput Computational Chemistry - Dr Sergio Maffioletti (UZH)   ()
Poster
09:00 Engineering application on university private cloud - Dr Dalius Mazeika (Vilnius Gediminas Technical University)   ()
09:00 Environmental Protection and Modeling Applications in Bulgaria - Deployment and Results - Dr Todor Gurov (IICT) Dr Emanouil Atanassov (IICT-BAS)   ()
Slides
09:00 Grid Data Management for Liquid Time Projection Chamber Image Analysis - Dr Gianfranco Sciacca (University of Bern, Bern, Switzerland)   ()
Slides
09:00 Grid User made easy: Creating generic script for specific problems   ()
Slides
09:00 High Performance Computing in Global Optimization - Dr Julius Žilinskas (Vilnius University)   ()
09:00 How to share production resources using both UNICORE and gLite. A PL-Grid experience - Dr Krzysztof Benedyczak (ICM University of Warsaw)   ()
Slides
09:00 INCREASING CLUSTER COMPUTING PERFORMANCE THROUGH A DYNAMIC LOAD REARRANGEMENT - Dr FEDERICO CALZOLARI (Scuola Normale Superiore - INFN)   ()
Poster
09:00 L&B and Messaging - Mr Zdenek Sustr (CESNET) Dr Ales Krenek (CESNET)   ()
Poster
09:00 Large DNA re-sequencing experiments on the Dutch BiG Grid infrastructure - Ms Barbera van Schaik (Academic Medical Center)   ()
Poster
09:00 Lithuanian Grid Infrastructure for Research and Public Sector - Prof. Algimantas Juozapavicius (VU)   ()
Slides
09:00 Morph: Enhancing the Parametric Jobs on the Grid Infrastructure - Mr Christos Kanellopoulos (AUTH/GRNET) Paschalis Korosoglou (AUTH)   ()
Poster
09:00 Numerical Simulations and Databases in Astronomy and their integration in Grid: FRANEC and BaSTI as a practical example - Dr Claudio Vuerli (INAF)   ()
Poster
09:00 Porting of basic linear algebra algorithms on the EGI parallel platform - Dr Alessandro Costantini (UNIPG)   ()
Slides
09:00 South East European Regional and National e-Infrastructure Programs - Aneta Karaivanova (IICT-BAS)   ()
Slides
09:00 The DESY Grid Centre - Dmitry Ozerov (DESY)   ()
Poster
09:00 The EGI security groups - keeping the infrastructure secure. - Linda Cornwall (STFC)   ()
Slides
09:00 The EGI user requirement harvesting and processing workflow - Nuno Ferreira (EGI.EU) Karolis Eigelis (EGI.EU) Gergely Sipos (EGI.EU) Stephen Brewer (EGI.EU)   ()
Poster
09:00 The Energy Flux Modeling of Stellar Photospheres - Mr Šarūnas Mikolaitis (VU ITPA)   ()
Slides
09:00 The Pierre Auger Observatory Grid Experience - Dr Jiri Chudoba (CESNET)   ()
09:00 Towards the environment for mass-collaboration for software synthesis - Dr Vaidas Giedrimas (Siauliai University)   ()
Slides
09:00 Virtual Expansion of a Departmental Cluster--Two MetaCentrum Use Cases - Jiri Sitera (CESNET) Miroslav Ruda (CESNET)   ()
Poster
09:00 Web interface for generic grid jobs - Ms Antonia Tugores (IFISC (UIB-CSIC))   ()
Poster
09:00 Workflow processing with gLite L&B: medical imaging case study - Aleš Křenek (CESNET)   ()
10:30 --- Coffee ---
11:00
EGI (until 12:30) (Gamma (60))
11:00 Operational Documentation Meeting - Dr Vera Hansper (CSC)   (Gamma (60))
Slides
11:00
EMI: Software for Distributed Computing Infrastructures -Mr MORRIS RIEDEL (JUELICH SUPERCOMPUTING CENTRE) (until 12:30) (Lambda (180))
11:00 What's new in EMI-1 - Kathryn Cassidy (TCD)   (Lambda (180))
Slides
11:30 EMI-ES: A common interface to ARC, gLite and UNICORE computing elements - Dr Bernd Schuller (Juelich Supercomputing Centre)   (Lambda (180))
Slides
12:00 A uniform MPI user experience with MPI-Start in EMI - Dr Enol Fernandez del Castillo (CSIC)   (Lambda (180))
Slides
11:00
General Workshops (until 15:30) (Epsilon (60))
11:00 DiSCC: Digital Science in Strategic Areas of Lithuania. Content and Format of Cooperation of Science, Public Sector and Business - Algimantas Juozapavicius (VU)   (Epsilon (60))
Slides
11:30 Data Management in Medical Systems, Data Visualization - Dr Tomas Plankis   (Epsilon (60))
Slides
12:00 Data Mining in Transportation and Other Public Areas - Dr Linas Bukauskas   (Epsilon (60))
14:00 Natural Language Processing and Information Retrieval - Major Tasks and Applications - Dr Danas Zuokas   (Epsilon (60))
Slides
14:30 Cybernetic Threats, Cyber Security and Opportunities - Gintaras Čiurlionis   (Epsilon (60))
15:00 Roundtable Discussion - Algimantas Juozapavicius (VU) Kazimieras Tonkunas (Baltic Amadeus infrastrukturos paslaugos)   (Epsilon (60))
11:00
General Workshops (until 12:30) (Zeta)
11:00 Metis Baltic - Innovation and Technology   (Zeta)
11:00
General Workshops (until 12:30) (Beta)
11:00 The SIENA European Roadmap on Grid and Cloud Standards for e-Science and Beyond - Nicholas Ferguson (OGF.eeig)   (Beta)
Slides
11:00
Tutorials: Users & Developers (until 12:30) (Theta (80))
11:00 Workflow interoperability solutions with case studies - Dr Dagmar Krefting (Charite) Dr Tamás Kiss (UoW) Prof. Peter Kacsuk (MTA SZTAKI) Dr Tamás Kukla (UoW) Dr Miklos Kozlovszky (MTA SZTAKI) Dr Vladimir Korkhov (AMC)   (Theta (80))
11:00
User Support Services - Marios Chatziangelou (until 12:30) (Alfa (600))
11:00 Benefits and vision for the VRC community model - Steve Brewer (EGI.EU)   (Alfa (600))
Slides
11:20 EGI VO Services activities - Goncalo Borges (LIP)   (Alfa (600))
Slides
11:45 Applications Database - Mr William Vassilis Karageorgos (IASA)   (Alfa (600))
Slides
12:10 NGI based user support in the European Grid Infrastructure collaboration - Gergely Sipos (EGI.EU)   (Alfa (600))
Slides
07:30
Demonstrations (until 19:00) ()
07:30 Gatlet – A Grid Portal Framework - Mr Stefan Bozic (KIT-G) Mr Bastian Boegel (University of Ulm)   ()
Slides
07:30 Managing a relational database schema using the Python API of CORAL - Mr Alexander Loth (CERN)   ()
Poster
Screen cast
07:30 Support for Data Federation and GUI client in AMGA 2.1 - Dr sunil ahn (KISTI)   ()
Slides
07:30 Utilising Desktop Grid resources through gLite - Dr Jozsef Kovacs (MTA SZTAKI)   ()
Slides
09:00
Plenary - Steven Newhouse (EGI.EU) (until 10:30) (Alfa)
09:00 Shared Cyberinfrastructure Activities in the US   (Alfa)
Slides
09:45 ELIXIR needs for e-Infrastructure   (Alfa)
Slides
10:30 --- Coffee ---
11:00
Data Management - Maria Girone (CERN) (until 12:30) (Lambda (180))
11:00 An insight into the ATLAS Distributed Data Management - Mr Fernando Harald Barreiro Megino (CERN)   (Lambda (180))
Slides
11:30 Improving CMS data transfers among its distributed Computing Facilities - Dr Josep Molina (PIC/CIEMAT)   (Lambda (180))
Slides
12:00 Evolution of the ATLAS data placement model - Mr Fernando Harald Barreiro Megino (CERN)   (Lambda (180))
Slides
11:00
EMI Tutorial for Resource Administrators - Emidio Giorgio (INFN) (until 12:30) (Theta (80))
11:00 What changes with EMI 1?   (Theta (80))
Slides - what changes
11:30 Installation and configuration of CREAM   (Theta (80))
Slides - CreamInstall
11:00
EMI: Software for Distributed Computing Infrastructures - Alberto Aimar (CERN) (until 12:30) (Beta (200))
11:00 Software Quality Assurance in EMI - Maria Pradillo (CERN)   (Beta (200))
Slides
11:30 EMI Quality Assurance Tools - Lorenzo Dini (CERN)   (Beta (200))
Slides
12:00 Software Metrics Defines, Reports and Analysis in EMI - Eammon kenny (TCD)   (Beta (200))
Slides
11:00
Tutorials: Users & Developers (until 12:30) (Epsilon (60))
11:00 UNICORE for the end users - Tutorial - Dr Krzysztof Benedyczak (ICM University of Warsaw) Ms Marcelina Borcz (ICM University of Warsaw)   (Epsilon (60))
Slides
11:00
User Environments - Mariusz Sterzel (CYFRONET) (until 12:30) (Zeta (150))
11:00 Grid Computing for Biomechanical Markers Extraction - Mr Ramunas Markauskas (Vilnius University)   (Zeta (150))
Slides
11:30 Socially impacting grid services from the Chemistry heavy user community - Antonio Lagana (University of Perugia)   (Zeta (150))
12:00 e-Social Science development in Taiwan: Scalable social simulation using commodity computing - Mr Hsin-Yen Chen (ASGC) Ms Jing-Ya You (ASGC)   (Zeta (150))
Slides
11:00
User Support Services - Richard McLennan (EGI.EU) (until 12:30) (Alfa (600))
11:00 HammerCloud: An Automated Service for Stress and Functional Testing of Grid Sites - Dr Daniel van der Ster (CERN)   (Alfa (600))
Slides
11:30 Catering for different user profiles in the HELIO project - Dr Gabriele Pierantoni (Trinity College Dublin)   (Alfa (600))
Slides
12:00 WeNMR: the tale of Virtual Research Community in NMR and structural biology - Prof. Alexandre Bonvin (WeNMR - Utrecht University)   (Alfa (600))
Slides
11:00
Virtualisation and Cloud Computing (until 12:30) (Gamma (60))
11:00 Using a StratusLab Cloud Infrastructure - Charles Loomis (CNRS/LAL) David O'Callaghan (TCD) Kathryn Cassidy (TCD)   (Gamma (60))
06:30
Demonstrations (until 18:00) ()
06:30 DEISA Development Environment - Mr Giuseppe Fiameni (CINECA - Consorzio Interuniversitario)   ()
Slides
06:30 g-INFO portal for monitoring Influenza A on the Grid - Mr Doan Tung (Institut de la Francophonie pour l'Informatique)   ()
06:30 HLRmon: a Grid accounting portal useful for the needs of the user communities - Mr Enrico Fattibene (INFN - CNAF)   ()
Slides
06:30 HTC Service Environment: A large-scale HTC Problem Solving Environment using Distributed and Heterogeneous Infrastructures - Mr Sehoon Lee (KISTI)   ()
06:30 xGUS - a helpdesk template - Mrs Sabine Reisser (KIT-G)   ()
09:00
Plenary - Prof David Britton (UG) (until 10:30) (Alfa)
09:00 Challenges and Evolution of the LHC Production Grid   (Alfa)
Slides
09:45 The Square Kilometre Array (SKA): a co-design vehicle for exascale computing   (Alfa)
10:30 --- Coffee ---
11:00
EGI-InSPIRE Project - Celine Bitoune (EGI.EU) (until 12:30) (Gamma (60))
11:00 PAC Meeting   (Gamma (60))
Slides
11:00
EGI (until 12:30) (Epsilon (60))
11:00 EGI Policy Development BOF Session - Sergio ANDREOZZI (EGI.eu) Ludek Matyska (CESNET)   (Epsilon (60))
Paper
Slides
11:00
EMI Tutorial for Resource Administrators - Emidio Giorgio (INFN) (until 12:30) (Beta (200))
11:00 Installation and configuration of dCache   (Theta (80))
11:45 Installation and configuration of StoRM   (Beta (200))
Slides
11:00
User Environments - Tamas Kiss (University of Westminster) (until 12:30) (Zeta (150))
11:00 An overview of CMS Workload Management for data analysis. - Dr Daniele Spiga (CERN)   (Zeta (150))
Slides
11:30 Getting a grip on the grid: A knowledge base to trace grid experiments - Dr Ammar Benabdelkader (PCC UvA) Mark Santcroos (Academic Medical Center Amsterdam)   (Zeta (150))
Slides
12:00 Shared services and tools based on the Ganga job definition and management framework - Dr Mike Kenyon (CERN)   (Zeta (150))
Slides
11:00
User Support Services - Richard McLennan (EGI.EU) (until 12:30) (Alfa (600))
11:00 A new integrated monitoring tool for grid site administrator - Dr Giacinto Donvito (INFN)   (Alfa (600))
Slides
11:30 Accounting and SLA support in KnowledgeGrid Malaysia by P-GRADE Portal - Prof. Peter Kacsuk (MTA SZTAKI)   (Alfa (600))
12:00 UNICORE Accounting Service for Belarusian Grid Infrastructure - Mr Andrew Lukoshko (United Institute of Informatics Problems of NASB)   (Alfa (600))
Slides
11:00
Virtualisation and Cloud Computing -Dr Charles Loomis (none) (until 12:30) (Theta (80))
11:00 VENUS-C – A Cloud computing Infrastructure for eScience - Ms Stephanie Parker (OGF.eeig) Prof. Ignacio Blanquer (Universidad Politecnica de Valencia) Dr Christian Geuer-Pollmann (European Microsoft Innovation Center) Dr Pasquale Pagano (National Research Council of Italy (CNR))   (Theta (80))
Slides
09:00
Plenary - Panos Louridas (GRNET) (until 10:30) (Alfa)
09:00 Deploying Cloud infrastructures on Ubuntu   (Alfa)
09:45 Awards & Closing   (Alfa)
10:30 --- Coffee ---
11:00
EGI-InSPIRE Project - Steven Newhouse (EGI.EU) (until 12:30) (Zeta (150))
11:00 Collaboration Board   (Zeta (150))
11:00
EGI-InSPIRE Project - Michel Drescher (EGI.EU) (until 17:30) (Boardroom)
11:00 SA2 F2F   (Boardroom)
11:00
EGI -Dr Tiziana Ferrari (EGI.EU) (until 15:30) (Gamma (60))
11:00 OMB - Dr Tiziana Ferrari (EGI.EU)   (Gamma (60))
11:00
Tutorials: Users & Developers (until 12:30) (Epsilon (60))
11:00 IDGF workshop at EGI-UF on Desktop Grids for scientific applications - Mr Ad Emmen (EDGI and DEGISCO projects; IDGF; AlmereGrid) Dr Robert Lovas (DEGISCO project; IDGF; MTA SZTAKI)   (Epsilon (60))
FinalProgramme
11:00
Tutorials: Users & Developers (until 12:30) (Iota)
11:00 MPI Hands On Training - Dr Enol Fernandez del Castillo (CSIC)   (Iota)
Slides
11:00
User Environments - Maria Girone (CERN) (until 12:30) (Alfa)
11:00 Challenges in the adoption of the EGI paradigm for a e-Science/Tier-2 centre (ES-ATLAS-T2) - Dr Santiago GONZALEZ DE LA HOZ (CSIC)   (Alfa)
Slides
11:30 Monitoring of the LHC computing activities during the first year of data taking - Edward Karavakis (CERN)   (Alfa)
Slides
12:00 Optimization of the job submission and data access in a LHC Tier2 - Vincenzo Spinoso (Università degli Studi di Bari)   (Alfa)
Slides
PM
12:30 --- Lunch ---
14:00
EGI (until 15:30) (Gamma)
14:00 ROD teams training - Vera Hansper (CSC)   (Gamma)
Slides
14:00
EMI: Software for Distributed Computing Infrastructures - Riccardo Zappi (INFN) (until 15:30) (Lambda)
14:00 EMI Data, the unified European Data Management Middleware - Patrick Fuhrmann (DESY)   (Lambda)
DM in EMI
14:30 Supporting SRM over SSL in EMI - Paul Millar (DESY)   (Lambda)
Slides
15:00 The ARC data client in EMI-1 - Dr Jon Kerr Nilsen (UIO)   (Lambda)
Slides
14:00
Tutorials: Users & Developers (until 17:30) (Theta)
14:00 Multi-workflow systems interoperability: the SHIWA platform - Dr Johan Montagnat (CNRS)   (Theta)
agenda
14:00
User Environments - Stefan Bozic (KIT-G) (until 15:30) (Zeta)
14:00 A Science Gateway for Molecular Simulations - Sandra Gesing (University of Tuebingen) Dr Miklos Kozlovszky (MTA SZTAKI, Budapest)   (Zeta)
Slides
14:30 Proteomics portal: an e-Science Gateway for Swiss Bioinformatics - Mr Akos Balasko (MTA SZTAKI)   (Zeta)
Slides
15:00 SOMA2 – Gateway to Grid Enabled Molecular Modelling Workflows in WWW-Browser - Dr Tapani Kinnunen (CSC)   (Zeta)
Slides
14:00
User Support Services - Stephen Brewer (EGI.EU) (until 15:30) (Alfa)
14:00 CTACG - The Cherenkov Telescope Array Computing Grid - Dr Nukri Komin (LAPP, CNRS/IN2P3)   (Alfa)
Slides
14:30 DC-NET - Digital Cultural Heritage Network - Ms antonella fresa (ICCU - Italian Ministry for Cultural Heritage and Activities)   (Alfa)
Slides
15:00 FP7-Eu project “DECIDE” (Diagnostic Enhancement of Confidence by an International Distributed Environment): a national prototype of e-services for the assisted diagnosis of neurodegenerative functional studies - Valeria Ardizzone (INFN)   (Alfa)
14:00
Virtualisation and Cloud Computing -Dr Charles Loomis (none) (until 15:30) (Beta)
14:00 Operating grid services on the StratusLab cloud - Mr Vangelis Floros (GRNET)   (Beta)
Slides
14:30 Data Management at VENUS-C - Mr Ilja Livenson (KTH)   (Beta)
Slides
15:00 Mantychore - Dynamic networks for e-Infrastructure - David O'Callaghan (TCD)   (Beta)
Slides
15:30 --- Coffee ---
16:00
EGI (until 17:30) (Gamma)
16:00 The COD activity and site availability, ensuring the quality of the Grid - Marcin Radecki   (Gamma)
Slides
16:30 NGI_IBERGRID experiences with regional tool - Goncalo Borges   (Gamma)
Slides
17:00 Operational tools - Cyril l'Orphelin Emir Imamagic   (Gamma)
Slides
16:00
EGI (until 17:30) (Epsilon)
16:00 Network Support Coordination - Dr Mario Reale (GARR)   (Epsilon)
16:00
EMI: Software for Distributed Computing Infrastructures - Oliver Keeble (CERN) (until 17:30) (Lambda)
16:00 Parallel NFS : EMI data in competition with high-end industry storage solutions - Dr Patrick Fuhrmann (DESY/dCache.org)   (Lambda)
NFS4.1/pNFS is EM
16:30 gLite File Transfer Service in the EMI Data Area - Zsolt Molnar (CERN)   (Lambda)
Slides
17:00 An EMI Proposal for Storage Catalogue Consistency - Fabrizio Furano (CERN)   (Lambda)
Slides
16:00
User Environments - Pekka Lehtovuori (CSC) (until 17:30) (Zeta)
16:00 Data-driven portal for hadron therapy - Mr Faustin Laurentiu Roman (CERN)   (Zeta)
Slides
16:30 Job Submission Tool, web interface and WebDAV data management - Dr Giacinto Donvito (INFN)   (Zeta)
Slides
17:00 New developments of gUSE & WS-PGRADE to support e-science gateways - Dr. Miklos Kozlovszky (MTA SZTAKI)   (Zeta)
Slides
16:00
User Support Services - Richard McLennan (EGI.EU) (until 17:30) (Alfa)
16:00 GÉANT and EGI: enabling seamless distributed computing infrastructures through high-speed, dedicated networking - Dr Domenico Vicinanza (DANTE)   (Alfa)
Slides
16:30 Logging and Bookkeeping – What Can it Do for You? - Mr Jiri Sitera (CESNET) Mr Zdenek Sustr (CESNET)   (Alfa)
Slides
17:00 Supporting Distributed Computing Infrastructures - Dr Torsten Antoni (Karlsruhe Institute of Technology)   (Alfa)
Slides
16:00
Virtualisation and Cloud Computing -Dr Charles Loomis (none) (until 17:30) (Beta)
16:00 Federated cloud computing enviroment for malaria fighting - Alvaro Simon (FCTSG)   (Beta)
16:30 Searching Eclipse behind the Cloud - Prof. Harald Kornmayer (DHBW Mannheim)   (Beta)
Slides
17:00 GPU computing in EGI environment using a cloud approach - Prof. Osvaldo Gervasi (UNIPG)   (Beta)
Slides
17:30 --- Welcome Reception and Cocktails ---
12:30 --- Lunch ---
14:00
EGI (until 15:30) (Gamma (60))
14:00 Dissemination BoF Session - Mr Neasan ONeill (EGI)   (Gamma (60))
14:00
EMI Tutorial for Resource Administrators - Emidio Giorgio (INFN) (until 15:30) (Alfa (600))
14:00 Installation and Configuration of UNICORE   (Alfa (600))
Slides
14:00
EMI: Software for Distributed Computing Infrastructures - Alberto Aimar (CERN) (until 15:30) (Beta (200))
14:00 EMI Integration and Large Scale testing infrastructure - Danilo Dongiovanni (INFN)   (Beta (200))
Slides
14:30 The gLite Data Management Continuous Integration and Testing Process - Pedro Andrade (CERN) Oliver Keeble (CERN) Alejandro Ayllon (CERN)   (Beta (200))
Slides
15:00 ARC tools for revision and nightly functional tests - Dr Jozef Cernak (UPJS Kosice) Marek Kocan (UPJS Kosice)   (Beta (200))
Slides
14:00
General Workshops (until 17:30) (Epsilon (60))
14:00 ERINA+ a framework for self assessing the impact of your project - isabel matranga (engineering group)   (Epsilon (60))
Slides
14:00
Technologies for Distributed Computing - Emanouil Atanassov (IPP-BAS) (until 15:30) (Lambda)
14:00 A new "lightweight" Crypto Library for supporting an Advanced Grid Authentication Process with Smart Cards - Dr Giuseppe La Rocca (INFN Catania)   (Lambda)
14:30 Federated Access to Grids - Daniel Kouril (CESNET)   (Lambda)
Slides
15:00 Argus, the EMI Authorization Service - Valery Tschopp (SWITCH) Andrea Ceccanti (INFN-CNAF)   (Lambda)
Slides
14:00
Tutorials: Users & Developers (until 17:30) (Theta (80))
14:00 Using SAGA on EGI platforms - Andre Merzky (Center for Computation and Technology, Louisiana State University)   (Theta (80))
14:00
User Environments - Monique Petitdidier (until 15:30) (Zeta (150))
14:00 Access Earthscience Data from the EGI Infrastructure - Horst Schwichtenberg (Fraunhofer SCAI)   (Zeta (150))
Slides
14:30 Grid Computing for Electrophysiology - Mr Gytis Bacevicius (Vilnius University)   (Zeta (150))
Slides
15:00 Grid empowered molecular simulators of crossed beam signals - Prof. Antonio Lagana (University of Perugia)   (Zeta (150))
15:30 --- Coffee ---
16:00
EGI-InSPIRE Project (until 17:30) (Gamma)
16:00 Dissemination F2F - Mr Neasan ONeill (EGI)   (Gamma)
16:00
EMI: Software for Distributed Computing Infrastructures - Balazs Konya (EMI project) (until 19:00) (Beta (200))
16:00 EMI 'meet the experts' - Emidio Giorgio (INFN)   (Beta)
Slides
16:00
Technologies for Distributed Computing -Mr Valery Tschopp (SWITCH) (until 17:30) (Lambda)
16:00 Site integral management with Puppet - Mr Arnau Bria (Port d'Informació Científica (PIC))   (Lambda)
Slides
16:30 A new scheme for efficient distribution of information in Grid infrastructures - Dr Emanouil Atanassov (IICT-BAS)   (Lambda)
Slides
17:00 Coarse Grained Interoperability of Heterogeneous Grid Workflow Systems   (Lambda)
Slides
16:00
User Environments - Horst Schwichtenberg (FRAUNHOFER) (until 17:30) (Zeta (150))
16:00 Earth Science Oriented Data Processing Tools and Applications for Black Sea Catchment Basin - Prof. Dorian Gorgan (Technical University of Cluj-Napoca)   (Zeta (150))
Slides
16:30 The Grid Rocks - Mr Mark Mitchell (GridPP)   (Zeta (150))
Slides
17:00 e-Science on Earthquake Hazard Mitigation - Mr Eric Yen (Academia Sinica)   (Zeta (150))
Slides
16:00
User Support Services - Goncalo Borges (LIP) (until 17:30) (Alfa)
16:00 A suite for distributed execution of general purpose applications on the Grid for small- and mid-size VOs - Dr Luca Tomassetti (University of Ferrara and INFN)   (Alfa)
Slides
16:30 Worker Node Software Management: the VO perspective - Mark Santcroos (Academic Medical Center Amsterdam)   (Alfa)
Slides
17:30 --- Cocktail ---
12:30 --- Lunch ---
14:00
EGI-InSPIRE Project - Steven Newhouse (EGI.EU) (until 17:30) (Boardroom)
14:00 PMB   (Boardroom)
14:00
EMI Tutorial for Resource Administrators - Emidio Giorgio (INFN) (until 15:30) (Theta (80))
14:00 Installation and Configuration of A-REX   (Theta (80))
14:00
EMI: Software for Distributed Computing Infrastructures -Mr MORRIS RIEDEL (JUELICH SUPERCOMPUTING CENTRE) (until 15:30) (Lambda (180))
14:00 EMI and dCache: the vangaurd of standards adoption. - Paul Millar (DESY)   (Lambda (180))
Slides
14:30 AN EMI Proposal for a Storage Accounting Record standard - Jon Kerr Nilsen (UIO)   (Lambda (180))
Slides
15:00 Implementation of GLUE 2.0 support in the EMI Data Area - Michele Dibenedetto (INFN-CNAF)   (Lambda (180))
Slides
14:00
General Workshops (until 17:30) (Epsilon (60))
14:00 GISELA & CHAIN Workshop - Federico Ruggieri (INFN - Roma Tre)   (Epsilon (60))
14:00
User Environments - Ales Krenek (CESNET) (until 15:30) (Zeta)
14:00 Cheminformatics platform for drug discovery application on Grid - Mr Hsin-Yen Chen (ASGC)   (Zeta)
Slides
14:30 VisIVO, visualization in different grid environments, from gLite to Desktop Grid - Dr UGO BECCIANI (INAF)   (Zeta)
Slides
15:00 e-Infrastructures Integration with gCube - Pedro Andrade (CERN) Pasquale Pagano (CNR) Andrea Manzi (CERN)   (Zeta)
Slides
14:00
User Support Services - Stephen Brewer (EGI.EU) (until 17:30) (Alfa)
14:00 Services and tools for EGI Virtual Research Communities - Steve Brewer (EGI.EU)   (Alfa)
Slides
14:00
Virtualisation and Cloud Computing -Dr Charles Loomis (none) (until 17:30) (Beta)
14:00 ECEE - The open collaboration spot for cloud projects in Europe - Dr Ake Edlund (KTH/PDC)   (Beta)
15:30 --- Coffee ---
16:00
EMI Tutorial for Users - Kathryn Cassidy (TCD) (until 17:30) (Theta (80))
Feedback survey
hands-on instructions
slides
16:00 Overview of user client usage: ARC, gLite, UNICORE & dCache   (Theta (80))
Feedback survey
hands-on instructions
Slides
16:00
General Workshops (until 17:30) (Lambda)
16:00 Experiment Dashboard Providing Generic Functionality for Monitoring of the Distributed Infrastructure   (Lambda)
16:00
User Environments -Mr Emrah Akkoyun (TR-Grid) (until 17:30) (Zeta)
16:00 Distributed Multiscale Computing: The MAPPER project - Dr Alfons Hoekstra (University of Amsterdam)   (Zeta)
Slides
16:30 Theompi: a large MPI cluster on the grid for Theoretical Physics - Roberto Alfieri (INFN Parma - Parma University)   (Zeta)
Slides
17:00 CORAL - A Relational Abstraction Layer for C++ or Python Applications - Dr Raffaello Trentadue (CERN)   (Zeta)
Slides
19:00 --- Gala dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00
EGI -Dr Per Öster (CSC - IT Center for Science Ltd) (until 17:30) (Epsilon (60))
14:00 Council - Dr Per Öster (CSC - IT Center for Science Ltd)   (Epsilon (60))
Agenda and registration
14:00
Tutorials: Users & Developers (until 17:30) (Iota)
14:00 outGRID Workshop on DCI Interoperability, Special Focus on Neurosciences - Mr David Manset (Maat) Mr Samuel Keuchkerian (HealthGrid) Mrs Chiara Barattieri di San Pietro (IRCCS Fatebenefratelli)   (Iota)
14:00
Tutorials: Users & Developers (until 17:30) (Zeta)
14:00 Scientific workflows in Kepler - hands on - HUC/VRC training event - Mr Marcin Plociennik (PSNC)   (Zeta)
link to on-line tutorial
Slides
14:00
User Environments - Claudio Vuerli (INAF) (until 15:30) (Alfa (600))
14:00 The EDGI infrastructure and its usage for the European Grid user communities - Dr Jozsef Kovacs (MTA SZTAKI)   (Alfa (600))
Slides
14:30 Cross-Grids Simulation Scenarios with the GridSFEA Framework - Dr Ioan Lucian Muntean (Technical University of Cluj-Napoca, Department of Computer Science)   (Alfa (600))
Slides
15:00 Integration, sharing and exploitation of national and international e-Infrastructures - Robert Lovas (MTA SZTAKI)   (Alfa (600))
Slides
15:30 --- Coffee ---
16:00
User Environments - Jan Javorsek (Arnes) (until 17:30) (Alfa)
16:00 Multidisciplinary approach for computing in Emilia Romagna (Italy) - Daniele Cesini (INFN-CNAF (National Institute of Nuclear Physics - National Computer Science Center), Bologna Italy)   (Alfa)
Slides
16:30 InSilicoLab -- grid environment for supporting numerical experiment in chemistry - Joanna Kocot (CYFRONET)   (Alfa)
Slides
17:00 The GRelC Project: main service, functionalities and relevant use cases - Sandro FIORE (University of Salento)   (Alfa)
Slides